KANCELARIA RADCY PRAWNEGO

BARTOSZ ŚWIRSKI
Świadomość prawna to podstawa właściwego działania.​

WYMIANA PRAWA JAZDY NA NOWE

11/1/2019   0 Komentarze


Masz bezterminowe prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku? Wymieniając stary blankiet prawa jazdy na nowy Starosta nie może pozbawić Cię „bezterminowości”. Tak 13 września 2019 roku orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie III SA/Kr 572/19.

Orzeczenie zapadło w związku ze skargą jednego z kierowców. Wystąpił on do Starosty
z wnioskiem o aktualizację uprawnień do kierowania pojazdami z powodu uzyskania dodatkowej kategorii.
Starosta wydając nowy zaktualizowany blankiet prawa jazdy ograniczył jego ważność do 15 lat powołując się na treść art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 05 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami. Starosty nie przekonywał argument, że kierowca nabył uprawnienia do kierowania pojazdami przed wejściem w życie w/w ustawy, tj. przed 19 stycznia 2013 roku.

Sąd słusznie wskazał, że w omawianej sprawie Starosta ograniczając czasowo ważność prawa jazdy uczynił to bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. Sąd wskazał ponadto, że nowo wydany dokument prawa jazdy udostępniany osobie wnioskującej o jego wydanie z powodu zmiany stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w nim zawartych [np. z powodu zmiany nazwiska, adresu, czy uzyskania dodatkowej kategorii uprawnień] powinien poza wnioskowaną zmianą jedynie powtarzać zapisy zawarte w dokumencie poprzednim. Dokonane zmiany nie mogą dotyczyć w żadnym wypadku posiadanych już uprawnień do kierowania pojazdami.

 

 

 

 


ODPOWIEDZ

Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane

AUTOR

radca prawny Bartosz Świrski

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij 'Zgadzam się', aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.