+48 793 571 440
  • STRONA GŁÓWNA
  • Blog
  • Referencje
  • TARCZA ANTYKRYZYSOWA

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
BARTOSZ ŚWIRSKI

Świadomość prawna to podstawa właściwego działania.​

REGRES ZA ODDALENIE SIĘ Z MIEJSCA KOLIZJI

1/15/2018

0 Komentarze

 
Zdarza się, że po kolizji drogowej sprawca szkody, by uniknąć odpowiedzialności, oddala się w nieznane. W takiej sytuacji poszkodowany może liczyć na to, że szkodę pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z kolei sprawca szkody (po tym jak już jego personalia zostaną ustalone przez policję) musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zażąda od niego zwrotu wypłaconego odszkodowania.
Powyższa sytuacja to jeden z kilku przykładów regresu ubezpieczeniowego i będzie miała zastosowanie w sytuacjach, gdy nie ma wątpliwości, że sprawca świadomie ucieka z miejsca zdarzenia i są na to dowody.

Niemniej, nie każde oddalenie się z miejsca kolizji drogowej będzie równoznaczne z ucieczką. Zdarzają się bowiem drobne kolizje parkingowe, gdzie często kierowcy nie są świadomi, że otarli o czyjś samochód i trwając w tej nieświadomości odjechali. Taka niefrasobliwość (po warunkiem, że nie jest świadoma) nie jest równoznaczna z ucieczką z miejsca zdarzenia i nie może być dla ubezpieczyciela skuteczną podstawą do żądania zwrotu równowartości pokrytej szkody.

Wszystko za sprawą tego, że obowiązujące przepisy prawa łączą regres ubezpieczeniowy m.in. sytuacją w której kierujący „zbiegł z miejsca zdarzenia”. Według orzecznictwa Sądu Najwyższego, synonimem słowa „zbiegł” może być słowo "uciekł". Słowo to zostało użyte celowo, aby nie każde oddalenie się kierowcy z miejsca wypadku, czasami usprawiedliwione okolicznościami zdarzenia, powodowało utratę ochrony ubezpieczeniowej. W związku z tym wyłącznie świadome zachowanie sprawcy kolizji daje się określić jako zbiegnięcie z miejsca zdarzenia, a ciężar dowodu w omawianej kwestii spoczywa na ubezpieczycielu.

Nie oznacza to, że nieuczciwi kierujący mogą czuć się bezpiecznie i bezkarnie powoływać się na swoją nieświadomość. W dobie wszechobecnego monitoringu ustalenie, że sprawca kolizji zdawał sobie sprawę, że uszkodził inny samochód nie jest trudne. Wystarczy do tego chociażby nagranie sprawcy, z którego wynika, że sprawca szkody po kontakcie z innym samochodem wysiada by ocenić uszkodzenia.

0 Komentarze



Odpowiedz

    Autor

    radca prawny Bartosz Świrski

    View my profile on LinkedIn

    Archiwa

    Kwiecień 2020
    Listopad 2019
    Kwiecień 2018
    Marzec 2018
    Styczeń 2018
    Grudzień 2017
    Październik 2017
    Czerwiec 2017
    Marzec 2017
    Styczeń 2017
    Wrzesień 2016

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS




§
Kancelaria Radcy Prawnego
Bartosz Świrski
ul. Żółkiewskiego 5/5, 99-300 Kutno, NIP 7752547182
Telefon: 793 571 440


Obraz
  • STRONA GŁÓWNA
  • Blog
  • Referencje
  • TARCZA ANTYKRYZYSOWA