+48 793 571 440
  • STRONA GŁÓWNA
  • Blog
  • Referencje
  • TARCZA ANTYKRYZYSOWA

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
BARTOSZ ŚWIRSKI

Świadomość prawna to podstawa właściwego działania.​

PRZEDAWNIENIE ROSZCZEŃ O CZESNE

1/25/2017

0 Komentarze

 
Ocenę zagadnienia przedawnienia roszczeń o zapłatę zaległych opłat za naukę pobieranych przez niepubliczne uczelnie wyższe należy uzależnić od rozróżnienia dwóch etapów czasowych. Otóż, dla umów zawieranych z uczelniami począwszy od 1 października 2014 roku, termin przedawnienia roszczeń nie budzi wątpliwości i wynosi 3 lata. Wątpliwości wzbudza natomiast termin przedawnienia roszczeń wynikających z umów zawieranych z uczelniami niepublicznymi przed dniem 1 października 2014 roku i to właśnie tym wątpliwościom poświęcona jest dalsza część przedmiotowego wpisu. 

Obowiązywanie na przestrzeni wielu lat niejasnych przepisów regulujących relacje na linii niepubliczna uczelnia wyższa – student spowodowało powstanie szeregu wątpliwości, co do tego jaki termin przedawnienia ma zastosowanie dla roszczeń tego typu uczelni o zapłatę zaległych opłat za studia wynikających z umów zawartych przed dniem 1 października 2014 roku. W odniesieniu do takich roszczeń niektórzy interpretatorzy opowiedzieli się za stosowaniem krótkich terminów przedawnienia 2-letnich lub 3-letnich, zaś inni za stosowaniem dłuższego 10-letniego terminu przedawnienia.  
 
Jaki zatem termin przedawnienia stosować? Jak to zwykle bywa wszystko zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Nie wdając się w szczegółowe analizy prawne, ponieważ jak się można domyślać tych których ta problematyka dotyczy interesuje wyłącznie krótka i zwięzła odpowiedź, stwierdzę, że znana mi jest praktyka orzecznicza sądów apelacji łódzkiej, która opowiada się za stosowaniem krótkich 3-letnich terminów przedawnienia dla roszczeń o czesne powstałych z umów zawartych przed dniem 1 października 2014 roku, pomijając tym samym przeciwny pogląd Sądu Najwyższego zawarty w uchwale z dnia
21 października 2015 roku, sygn. III CZP 67/15.
 
W ramach powoływanej praktyki orzeczniczej sądy dostrzegły, że niektóre z uczelni niepublicznych decydowały się kształcić studentów przyjmując ich w trakcie roku akademickiego. Fakt ten pozwolił sądom na ustalenie, że działalność takich uczelni w pierwszej kolejności podporządkowana została regułom opłacalności i racjonalnego gospodarowania, co pozwoliło ocenić tą działalność według kryteriów działalności gospodarczej, w ramach której roszczenia ulegają przedawnieniu co do zasady z upływem 3 lat.
 
Konkludując, należy zatem stwierdzić, że w okolicznościach niektórych spraw o zapłatę zaległego czesnego może okazać się, że nie będzie miała zastosowania uchwała Sądu Najwyższego o sygn. III CZP 67/15, co skutkować będzie skróceniem terminu przedawnienia roszczeń do 3 lat i tym samym uprzywilejowaniem w sprawie sądowej studenta zalegającego z opłatami za studia.
 
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem sąd bierze pod uwagę przedawnienie roszczeń JEDYNIE NA ZARZUT ZGŁOSZONY PRZEZ POZWANEGO. Zarzut ten można zgłosić m.in. zaskarżając nakaz zapłaty albo składając odpowiedź
na pozew.
0 Komentarze

Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.


Odpowiedz

    Autor

    radca prawny Bartosz Świrski

    View my profile on LinkedIn

    Archiwa

    Kwiecień 2020
    Listopad 2019
    Kwiecień 2018
    Marzec 2018
    Styczeń 2018
    Grudzień 2017
    Październik 2017
    Czerwiec 2017
    Marzec 2017
    Styczeń 2017
    Wrzesień 2016

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS




§
Kancelaria Radcy Prawnego
Bartosz Świrski
ul. Żółkiewskiego 5/5, 99-300 Kutno, NIP 7752547182
Telefon: 793 571 440


Obraz
  • STRONA GŁÓWNA
  • Blog
  • Referencje
  • TARCZA ANTYKRYZYSOWA